Duben 2008

Dnešní doba

12. dubna 2008 v 8:04 | Lucy |  Má tvorba
Říkala jsem si, že bych sem po dlouhé době mohla něco dát. Ale co? V poslední době nemám náladu na psaní, jsem zase nemocná a inspirace chybí. Veselých věcí se děje spousty, ale já nedokážu psát vesele. I když vznikla jedna veselá básnička, ale je natolik osobní, že ji sem nedám. No a tak mě napadlo, že bych vám sem mohla dát pro změnu jednu svoji úvahu. Psala jsem ji jako slohovou práci do školy, ale myslím, že se celkem povedla a hlavně by mě zajímalo, jestli i vy vidíte dnešní svět jako já.
Při pohledu na lidi a jejich chování si uvědomím, jak je dnešní doba uspěchaná a povrchní. Jen velmi málo z nás chodí pomalu, vnímá svět i ostatní kolem sebe a kochá se krásou přírody. Většina telefonuje, poslouchá hudbu a spěchá. "Vždyť čas jsou peníze." Odpoví na otázku, proč nezpomalí a nerozhlédnou se kolem sebe. Každý se stará jen o to, aby měl pokud možno co nejvíce svých zelených papírků pohromadě. Neuvědomují si, o kolik nádherných okamžiků se ochuzují. Stačí se projít parkem, chvíli pozorovat batole, které se sotva drží na nohou, malé štěňátko, co boří čumáček do sněhu nebo první rozkvetlou květinu, a hned se dá na svět dívat o něco veseleji.
Mnozí se o tuto krásu připravují, protože znají jen cestu z práce domů, k lékaři a do nejbližšího obchodu. Jakmile se jich zeptáte kudy do lesa, jejich odpovědí je strohé "nevím."
Rozprášit tak lesní vůni o víkendu v supermarketu, mnoho z nás by se domnívalo, že jsou v opravdové přírodě. Co na tom, že se s touto vůni mísí zápach hamburgerů a Coca - Coly.
Často podřizujeme náš životní styl nejenom penězům, ale i pomyslným hodnotám jako jsou značková oblečení, zahraniční dovolené a luxusní auta. Vždyť o co by byla hezčí holčička v obyčejných šatičkách s krajícem posoleného chleba než malá dáma oblečená do nejnovější kolekce firmy Adidas s hranolky v ruce. Jsou i pokusy o návrat ke starším dobám, což se projevuje různými retro styly, které jsou ale bohužel opět projevem snobství a majetku.
V dnešní době se nehledí na vlastnosti, ale především na vzhled. Ideálem mladých lidí už dávno nejsou hrdinové z knížek, jako tomu bylo dříve. Nyní to jsou vyhublé modelky, slavní zpěváci a postavy z filmů. Ti ale nejsou těmi nejlepšími, kteří si zaslouží naši úctu a obdiv.
Bohužel dnešní životní styl postihuje i ty nejmenší. Generace dnešních rodičů si neuvědomuje, jak důležitá je výchova, která velmi ovlivňuje budoucí životní styl dětí. Velká část maminek se dostatečně nevěnuje svým dětem z důvodu budování kariéry - ať už z nutnosti či dobrovolně. Jejich malé šestileté ratolesti navštěvují jeden kroužek za druhým, úkoly píší v družině a o víkendu nebo prázdninách jezdí na tréninky, zápasy a soustředění. Komunikace s rodiči zaniká. Maminka se vrátí unavená z práce a zmůže se jen na přípravu večeře, zeptá se, jak bylo ve škole a podepíše sešity. Neuvědomí si, že problém nastane, až dítě přijde do šesté třídy, kde přestává fungovat školní družina. V lepším případě dítě tráví čas u televize, počítače nebo playstationu. V tom horším se začne potulovat po ulicích, kde snadno narazí na partu lidí, která velmi ovlivní jeho další chování a rozhodování. Zaniká zájem o školu, rodinu a dokonce zapomíná i na své koníčky. To vše jen ze strachu být sám v prázdném bytě s potřebou komunikovat s jakoukoliv osobou.
Myslím, že do budoucna by bylo dobré přehodnotit a změnit dnešní životní styl, aby se co nejméně podobal žití v uzavřené plastové krabici.